rynek magazynowy

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowych w Polsce na koniec III kwartału 2019 r. W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. wynajęto 2,5 mln mkw. powierzchni magazynowej. Do końca roku popyt prawdopodobnie przekroczy 3 mln mkw.

Raport "Small town, big deal" potwierdza, że filarami rynku magazynowego pozostają regiony tworzące Wielką Piątkę. Jednak ich udział, systematycznie spada na rzecz mniejszych polskich miast.

Na polskim rynku nowoczesnych powierzchni magazynowo-przemysłowych powinno szybko rosnąć znaczenie nowych lokalizacji – wynika z raportu „Small town, big deal”, przygotowanego przez firmę JLL we współpracy z Hillwood Polska i ManpowerGroup. Tzw. Wielka Piątka  nadal pozostaje motorem wzrostu i przyciąga najwięcej inwestycji, ale miasta takie jak m.in. Konin, Kielce czy Częstochowa to wschodzące gwiazdy polskiego rynku magazynowego.

Po pierwszych sześciu miesiącach 2019 r. aktywność deweloperów na rynku magazynowym przyniosła niemal 1 mln mkw. nowej podaży. Tym samym całkowite zasoby powierzchni magazynowej na wynajem sięgnęły 17 mln mkw. Wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej Polska cieszy się największą popularnością ze względu na niskie koszty pracy, rozwijającą się infrastrukturę komunikacyjną, zachęty dla inwestorów oraz swoją lokalizację.

Ponad milion mkw. oddanej powierzchni oraz niemal 17 mln mkw. całkowitych zasobów – tak wygląda rynek magazynowy w Polsce po pierwszej połowie 2019 r., co wynika z najnowszego raportu Marketbeat przygotowanego przez analityków Cushman & Wakefield.

Czy najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w magazynach to dla deweloperów karta przetargowa w walce o najemcę? Jakie innowacje z tej dziedziny pojawiły się ostatnio w branży i czemu one służą?

W I kwartale 2019 r. na rynku pojawiły się 22 nowe projekty, dzięki czemu całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wzrosły do 16,3 mln mkw. Całkowity popyt wyniósł 944 tys. mkw., z czego 74% stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje, a pozostałe 26% przypadło na renegocjacje. Łącznie na rynku magazynowym zawarto 154 umowy najmu o średniej wielkości 6130 mkw.

Za nami bardzo udany I kwartał na rynku nieruchomości magazynowych – popyt brutto przekroczył 800 tys. mkw., na rynek trafiło ponad 620 tys. mkw. nowej powierzchni, a w budowie pozostawało około 2 miliony mkw.

W przeciągu ostatnich dziesięciu lat podaż na rynku magazynowym w regionie Wrocławia wzrosła o przeszło 240% i na koniec 2018 r. wyniosła 1,85 mln mkw. Z roku na rok województwo dolnośląskie umacnia swoją pozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a inwestorzy coraz chętniej lokują swoje biznesy w mniejszych ośrodkach regionu takich jak Legnica czy Bolesławiec – podają eksperci AXI IMMO.

W 2018 r. sektor magazynowy przekroczył ubiegłoroczny rekord wolumenu wynajętej powierzchni. Wysoka aktywność najemców wpływa na spadek współczynnika pustostanów i dynamiczny przyrost nowej podaży na rynku.

Strony

X