piwo

2457 nowych piw rzemieślniczych, regionalnych, koncernowych, z minibrowarów oraz kontraktowych pojawiło się w ubiegłym roku na polskim rynku. Spośród nich 954 było z dodatkami, głównie owoców. W 2019 r. wystartowało również 47 nowych browarów – wynika z piwnego podsumowania roku dokonanego przez portal Piwna Zwrotnica.

Najnowsza analiza Instytutu Badawczego ABR SESTA i firmy Syno Poland wykazała, że aż 91% pełnoletnich Polaków pije piwo. Najwięcej osób sięga po napój z alkoholem – 75%.

W ostatnim roku zaszły liczne zmiany na rynku piwa. Wciąż pojawiały się nowe browary, a kupujący mogli wybierać spośród 853 nowości, jednocześnie doszło do konsolidacji na rynku producentów. Według Nielsena w 2018 r. na rynku działało 318 browarów, przy czym mówimy tutaj o sprzedaży detalicznej. Jest to o 43 więcej niż rok wcześniej.

Naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do anomalii pogodowych, które wpłyną na zbiory jęczmienia i wzrost cen piwa na światowym rynku. Największe podwyżki przewiduje się m.in. w Irlandii i Polsce.

Polska jest w europejskiej czołówce zarówno pod względem produkcji, jak i konsumpcji piwa, która od kilku lat utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 98–99 litrów rocznie w przeliczeniu na mieszkańca. Rośnie za to produkcja, która w 2017 r. sięgnęła blisko 41 mln hektolitrów.

Średnia cena butelki piwa wynosi 2,76 zł. Oznacza to najniższą cenę od 2008 r. Wobec rosnących płac, przeciętny konsument może pozwolić sobie na zakup coraz większej liczby butelek złocistego trunku. Spożycie utrzymuje się jednak na stałym poziomie.

Piwo jest jedną z najważniejszych kategorii FMCG w sklepach małego formatu (do 300 mkw.). Znajduje się średnio na co czwartym paragonie, generując niecałą 1/5 sprzedaży. Nie dziwi zatem fakt, iż klienci mają ogromną różnorodność wyboru – sklepy oferują cały wachlarz możliwości, bo średnio ok. 70 wariantów, a liczba ta z roku na rok rośnie. Co sezon kuszą również nowościami, głównie w zakresie piw smakowych czy radlerów.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma określić definicję piwa, której brak w polskim prawie. Polska wysłała zapytanie do Luksemburga, ze względu na spór sądowy dotyczący wysokości stawki akcyzowej.

Jak to się dzieje, że te same piwa mają różne ceny w dyskontach i małopowierzchniowych sklepach? Dlaczego niektórych piw znanych z hipermarketu nie kupimy w sklepie osiedlowym? Zwykle decyduje o tym polityka dystrybucyjna i cenowa producentów piwa i nierówne traktowanie przez nich różnych formatów sklepów. Dlatego Grupa Eurocash, wraz z partnerem strategicznym Polską Izbą Handlu, przygotowała kolejną edycję rankingu największych browarów w Polsce, oceniając, czy realizowane przez nie strategie nie pomniejszają znaczenia niezależnego handlu.

Piwo jest zdecydowanie największą spożywczą kategorią FMCG w Polsce – roczna wartość sprzedaży piwa w Polsce to ponad 15,5 mld PLN. Piwo sprzedaje się najlepiej, gdy za oknem świeci słońce a temperatura jest wysoka. Dodatkowo, w sprzedaży zwykle pomaga duża impreza sportowa, nawet, jeśli nie odbywa się ona w Polsce.

Strony

X