Advertisement

Konstytucja Biznesu

W pierwszej połowie roku weszło w życie 5 ustaw dotyczących działalności gospodarczej, składających się na tak zwaną Konstytucję Biznesu. Ich celem jest przede wszystkim zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności w Polsce. Co one zmieniły w funkcjonowaniu przedsiębiorstw?

Konstytucja Biznesu - najbardziej kompleksowa reforma prawa gospodarczego od prawie 30 lat - została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. To pakiet 5 ustaw zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Zmiany obejmujące prawie 200 aktów prawnych wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Parlament 6 marca br. zakończył pracę nad tzw. Konstytucją Biznesu. Sejm przyjął poprawki Senatu do tworzącego ją pakietu pięciu ustaw. Mają one głównie charakter legislacyjny i doprecyzowujący. Większość rozwiązań pakietu pięciu ustaw wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia.

Sejmowa nadzwyczajna komisja ds. deregulacji odniosła się pozytywnie do poprawek zaproponowanych przez Senat w Konstytucji Biznesu. Jedna z nich dotyczyła terminu wprowadzenia nowych przepisów.

Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, działalność nierejestrowa, ulga na start dla początkujących przedsiębiorców, powołanie Rzecznika MŚP, osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych – to niektóre założenia Konstytucji Biznesu, którą uchwalił Sejm.

Środowisko przedsiębiorców wystąpiło z apelem do wicepremiera Morawieckiego, a także ministra Kowalczyka o przyspieszenie prac nad projektem ustawy Konstytucja Biznesu. Przyjęcie przez Sejm Konstytucji Biznesu poprawi relacje i funkcjonowanie przedsiębiorców.

Regulacja praw przedsiębiorców może wpłynąć na poprawę w stosowaniu przepisów dotyczących funkcjonowania działalności gospodarczych – uważa Konfederacja Lewiatan. W oświadczeniu zamieszczonym na stronie KL dotyczącym pakietu ustaw zebranego w Konstytucji Biznesu czytamy, że „ może to pomóc w odblokowaniu potencjału przedsiębiorczości i gospodarki, w szczególności w aspekcie wzajemnych relacji przedsiębiorców i organów władzy publicznej”. 

X

Przeczytaj również