Jesteś tutaj

Zmiany w CIT dla podmiotów powiązanych

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), która dotyczy podmiotów powiązanych, stanowi dodatkowe obciążenie administracyjne dla podatników. Kluczową zmianą jest ustalenie limitu zaliczania kosztów wybranych usług w transakcjach wewnątrz grupy do kosztów uzyskania przychodów. Ograniczenie to dotyczy m.in. kosztów usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. Koszty tego typu usług przekraczające w roku podatkowym łącznie 3 mln PLN mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w części nieprzekraczającej 5% podatkowego EBITDA.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Czy podatnik zwolniony od podatku od towarów i usług wystawia od dnia 1 stycznia 2014 r. faktury czy rachunki? Zgodnie z art. 106 b ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) podatnik nie jest zobowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 43, art. 113 ww. ustawy oraz w przepisach wykonawczych do ustawy.

W październiku br. w życie wejść ma nowelizacja dotycząca kas rejestrujących (fiskalnych). W projekcie, który został już przyjęty przez rząd, zaproponowano m.in. wprowadzenie kary pieniężnej za niewykonanie w odpowiednim terminie obowiązkowego przeglądu technicznego kasy.

X

Przeczytaj również