Jesteś tutaj

VAT na produkty spożywcze zgodny z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska nie łamie unijnego prawa stosując różne stawki VAT dla określonych rodzajów produktów spożywczych. Kwestią sporną były ciastka, które w zależności od terminu przydatności do spożycia mogą mieć naliczany podatek VAT różnej wysokości. Sprawa dotyczy też innych grup produktowych.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług ciastka świeże obowiązuje stawka VAT w wysokości 8 proc., natomiast ciastka z terminem przydatności do spożycia powyżej 45 dni objęte są 23-procentowym VAT-em. Branża ciastkarska przekonywała, że powinna obowiązywać jedna stawka dla każdego rodzaju. Powoływała się w swojej decyzji na unijną klasyfikację CN.

W polskim prawie obowiązują różne stawki VAT na określone produkty, nie tylko wyroby ciastkarskie, sprawa dotyczy m.in.: mrożonek, zawartości soku, pochodzenia owoców, zawartości mleka w lodach, czy obecności zbóż w jogurcie.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska nie łamie prawa unijnego. Wprowadzenie terminu przydatności do spożycia, jako dodatkowego kryterium nie narusza unijnych dyrektyw.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) szacuje, że proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka VAT na nektary i soki z 5% do 23% zwiększy wpływy do budżetu państwa o dodatkowe 450 mln zł. Spowoduje to wzrost cen produkcji i przełoży się na zwiększenie cen soków na sklepowych półkach. Zmiana odbije się negatywnie także na producentach owoców.

Dnia 19 lutego 2019 r. Minister Finansów i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczyli w obradach sejmowej komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Powodem były konsultacje nad projektem zmian stawek VAT na napoje owocowe i warzywne o zawartości soku powyżej 20%. Dyskusje są szansą na uratowanie polskich sadowników, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji, a nowe propozycje podatkowe mogą pogorszyć ich sytuację.

X