Jesteś tutaj

VAT na produkty spożywcze zgodny z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska nie łamie unijnego prawa stosując różne stawki VAT dla określonych rodzajów produktów spożywczych. Kwestią sporną były ciastka, które w zależności od terminu przydatności do spożycia mogą mieć naliczany podatek VAT różnej wysokości. Sprawa dotyczy też innych grup produktowych.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług ciastka świeże obowiązuje stawka VAT w wysokości 8 proc., natomiast ciastka z terminem przydatności do spożycia powyżej 45 dni objęte są 23-procentowym VAT-em. Branża ciastkarska przekonywała, że powinna obowiązywać jedna stawka dla każdego rodzaju. Powoływała się w swojej decyzji na unijną klasyfikację CN.

W polskim prawie obowiązują różne stawki VAT na określone produkty, nie tylko wyroby ciastkarskie, sprawa dotyczy m.in.: mrożonek, zawartości soku, pochodzenia owoców, zawartości mleka w lodach, czy obecności zbóż w jogurcie.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska nie łamie prawa unijnego. Wprowadzenie terminu przydatności do spożycia, jako dodatkowego kryterium nie narusza unijnych dyrektyw.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Rząd wycofuje się z planowanej podwyżki VAT-u na leki weterynaryjne. Propozycja zwiększenia podatku z 8% do 23% została wykreślona z nowej matrycy stawek VAT.

Jesienią br. Ministerstwo Finansów zapowiedziało małą rewolucję w zakresie stawek VAT. Mimo zapewnień, że porządek z VAT nie oznacza ukrytych podwyżek stawek podatkowych, planowane zmiany mogą uderzyć bezpośrednio w polskich producentów. Przykładem zmiany, która z pewnością stanowi coś więcej, niż zwykłe uporządkowanie chaosu w systemie VAT, jest plan kilkukrotnego podniesienia stawki VAT na nektary i napoje zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego. Zespół ekspertów Instytutu Staszica przygotował swoją opinię, która zostanie zgłoszona w procesie konsultacji społecznych nad projektem ustawy.

X