Jesteś tutaj

Czy Unia Europejska zakaże stosowania E171?

Francuski wiceminister środowiska Brune Poirson stwierdził, że do końca bieżącego roku nad Sekwaną zostanie wprowadzony zakaz stosowania dwutlenku tytanu (E171) do produkcji żywności. Francuzi chcą przekonać Komisję Europejską do wprowadzenia podobnego rozwiązania powołując się na szkodliwość tej substancji dla zdrowia człowieka.

Dwutlenek tytanu, określany na etykietach produktów spożywczych symbolem E171 stosuje się głównie jako barwnik wybielający i rozjaśniający. Używany jest przy produkcji m.in. białych sosów, jasnych polew, czy gumy do żucia oraz cukierków i lodów. Stosuje się go także przy produkcji kosmetyków oraz leków, np. w kremach przeciwsłonecznych, ze względu na zdolność odbijania promieni ultrafioletowych.

Według francuskiej agencji rządowej zajmującej się bezpieczeństwem żywności – ANSES, dwutlenek tytanu uznawany jest jako potencjalnie rakotwórczy dla ludzi.

Źródło: Puls Biznesu

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Komisja Europejska przedstawiła projekt, mający chronić pozycję dostawców w ich kontaktach z sieciami handlowymi. Proponowane zmiany mają wzmocnić pozycję małych i średnich przedsiębiorstw wobec sieci detalicznych.

Władze unijne zamierzają lepiej chronić dostawców żywności do sklepów. Przepisy ograniczające nieuczciwe praktyki stosowane przez sieci handlowe, skierowane są głównie dla firm z sektora MŚP. Projekt znajduje się aktualnie w fazie konsultacji społecznych, które potrwają do 12 czerwca br. Nowe przepisy mają w Polsce uzupełnić zapisy ustawy o przewadze kontraktowej.

X