Jesteś tutaj

110-lecie Spomleku w Radzyniu Podlaskim

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek – polska spółdzielnia mleczarska, w której skład wchodzą zakłady w Radzyniu Podlaskim, Parczewie, Młynarach oraz Chojnicach obchodziła jubileusz 110-lecia. Spółdzielnia jest jednym z największych w Polsce producentów serów dojrzewających – liderem w kategorii serów szlachetnych.

Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek” została utworzona w 1909 r. jako Włościańska (chłopska) spółka mleczarska w Woli Skromowskiej. Pierwszy zakład mleczarski w Radzyniu Podlaskim należący do spółdzielni założono w latach 30. XX w. Mleczarnia „Spomlek” jako pierwsza w Polsce stworzyła ser z dziurami Radamer oraz ser długo dojrzewający Bursztyn. Swoją obecną nazwę (dawniej OSM w Radzyniu Podlaskim) spółdzielnia przyjęła 1 czerwca 1991 r. na obradach Walnego Zebrania Przedstawicieli. Spółdzielnia posiada centralę w Radzyniu Podlaskim oraz oddziały produkcyjne w Parczewie, Młynarach (dawniej ESM Elbląg przyłączona do SM „Spomlek” w 2010 r.) oraz Chojnicach (dawniej OSM Chojnice przyłączona do SM „Spomlek” w 2014 r.).

Kategoria: 

Podobne artykuły

W odpowiedzi na zainteresowanie konsumentów produktami spożywczymi wyprodukowanymi w naturalny sposób, SM Spomlek będzie skupować mleko wyprodukowane w oparciu o pasze NON GMO.

Ruszyła kolejna edycja Frosterów – akcji, podczas której tysiąc osób otrzyma zestawy najnowszych produktów firmy. 

X

Przeczytaj również