Jesteś tutaj

Zatory płatnicze problemem wielu polskich przedsiębiorców

Przedsiębiorcy czekają średnio 3 miesiące i 13 dni na zapłatę za sprzedane towary czy usługi. W drugim kwartale tego roku więcej przedsiębiorców negatywnie oceniło portfel swoich należności niż jeszcze trzy miesiące wcześniej — pokazuje najnowsze badanie przeprowadzane cyklicznie przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) oraz Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych (KPF), na 723 firmach. To o 10 dni dłużej niż w I kwartale tego roku i prawie o dwa tygodnie więcej niż wynosi długookresowa średnia. Na kłopoty z otrzymaniem zapłaty w umówionym terminie skarży się aż 86% firm, o 5% więcej niż na koniec pierwszego kwartału. Tylko 14% przedsiębiorców sygnalizuje, że nie ma żadnych problemów z uzyskaniem zapłaty za sprzedane towary lub usługi, gdy jeszcze kwartał wcześniej ten odsetek był wyższy o prawie 5%.

 

Fot. Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Nieterminowe płatności w średnim lub wysokim stopniu zagrażają przetrwaniu 36% ankietowanych polskich firm - wynika z "Europejskiego Raportu Płatności 2016", przygotowanego przez Intrum Justitia, podaje PAP. 

W II kwartale br. znów wzrósł odsetek firm skarżących się na problemy z uzyskaniem płatności od kontrahentów. Obecnie o opóźnieniach przekraczających 60 dni w ostatnich sześciu miesiącach mówi 52%. Tym razem na czele branż z największymi kłopotami znów jest transport, ale jeszcze gorzej sytuacja wygląda w handlu – wynika z badania dla BIG InfoMonitor przeprowadzonego na mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. W tym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych.

X