Jesteś tutaj

Advertisement

Prezydent podpisał ustawę dot. opłat za torby foliowe

Od 1 stycznia 2018 r. reklamówki foliowe będą płatne. Przesądził o tym podpis prezydenta Andrzeja Dudy na ustawie. Opłata recyklingowa będzie wynosić 20 gr.

Podpis głowy państwa dotyczy nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ma ona usprawnić system krajowego gospodarowania odpadami oraz przyczynić się do zmniejszenia stosowania plastikowych toreb. W Polsce zużywa się ich średnio około 250-300 rocznie na osobę. Średnia w Unii Europejskiej to 200.

Opłatą objęte zostaną tylko lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. Zwolnione z niej będą tzw. zrywki, czyli cienkie foliówki, które używane są do pakowania warzyw, owoców, pieczywa i mięsa. 

Kategoria: 

Podobne artykuły

Sejm przyjął 14 września br. ustawę wprowadzającą tzw. opłatę recyklingową za torby foliowe w sklepach. Zgodnie z przyjętymi przepisami cena foliówki od stycznia 2018 r. wyniesie maksymalnie 1 zł, a dokładna kwota zostanie ustalona w drodze rozporządzenia ministra środowiska.

Od nowego roku ma obowiązywać opłata za torebki foliowe w wysokości 20 gr za sztukę. Okazuje się jednak, że przedsiębiorcy będą musieli wpłacać do budżetu państwa VAT od każdej sprzedanej torby – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

X