Jesteś tutaj

Limit transakcji zbliżeniowych wzrośnie do 100 zł?

Organizacje płatnicze zamierzają wystąpić z wnioskiem do NBP o możliwość zwiększenia limitu transakcji zbliżeniowych bez podawania PIN-u z 50 zł do 100 zł. Jeśli bank centralny zgodzi się z tą inicjatywą, może ona wejść w życie od nowego roku.

W Polsce występuje jeden z najniższych limitów w Europie. Został on ustalony 10 lat temu, gdy karty zbliżeniowe wchodziły na krajowy rynek. W strefie euro minimalny limit ustalono na 20 euro ( ok. 83 zł), w Wielkiej Brytanii jest on jeszcze wyższy i wynosi 30 funtów ( około 142 zł).

W przypadku zgody NBP nowe prawo ma szanse zacząć obowiązywać od początku 2019 r. Nowy limit spowoduje zmiany w systemach bankowych, które będą wiązały się ze zdalnym zwiększeniem limitu na już wydanych kartach zbliżeniowych.

Źródło: cashless.pl

Foto: shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Narodowy Bank Polski opracował dane dotyczące inflacji w listopadzie br. oraz przedstawił swoje perspektywy na najbliższy rok. Dynamika cen żywności pozostanie na stabilnym poziomie i będzie się wahać w granicach 2,5-3,3%.

W I kw. 2018 r. popyt w sektorze przedsiębiorstw utrzymał się na dobrym poziomie, niemniej nastąpił spadek dynamiki przychodów ze sprzedaży. Również w II kw. br., zgodnie z deklaracjami przedsiębiorstw, popyt oceniany był jako silny. Świadczy o tym m.in. wysoki stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych. Perspektywy dla popytu na III kw. br. także pozostały dobre – wynika z analizy sektora przedsiębiorstw przygotowanej przez NBP.

X