Jesteś tutaj

Limit transakcji zbliżeniowych wzrośnie do 100 zł?

Organizacje płatnicze zamierzają wystąpić z wnioskiem do NBP o możliwość zwiększenia limitu transakcji zbliżeniowych bez podawania PIN-u z 50 zł do 100 zł. Jeśli bank centralny zgodzi się z tą inicjatywą, może ona wejść w życie od nowego roku.

W Polsce występuje jeden z najniższych limitów w Europie. Został on ustalony 10 lat temu, gdy karty zbliżeniowe wchodziły na krajowy rynek. W strefie euro minimalny limit ustalono na 20 euro ( ok. 83 zł), w Wielkiej Brytanii jest on jeszcze wyższy i wynosi 30 funtów ( około 142 zł).

W przypadku zgody NBP nowe prawo ma szanse zacząć obowiązywać od początku 2019 r. Nowy limit spowoduje zmiany w systemach bankowych, które będą wiązały się ze zdalnym zwiększeniem limitu na już wydanych kartach zbliżeniowych.

Źródło: cashless.pl

Foto: shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

W listopadzie br. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych poinformował, że tegoroczne wydatki świąteczne Polaków wzrosną o 1,6 mld zł i przekroczą 20 mld zł. 

Ponad połowa terminali w Polsce obsługuje karty zbliżeniowe, a Polacy coraz chętniej korzystają z tej formy płatności. Co druga karta Visa w kraju daje możliwość płatności zbliżeniowej. Co miesiąc Polacy dokonują blisko 20 mln transakcji zbliżeniowych Visa. To najlepszy wynik w Europie.

X