Jesteś tutaj

Koniunktura w maju 2019 r.

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) w maju 2019 r. kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w kwietniu 2019 r., ale niższym niż w maju 2018 r. Wskaźnik ten od stycznia 2017 r. przyjmuje wartości powyżej średniej długookresowej – podaje Główny Urząd Statystyczny.

W maju 2019 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, nieco wyższym niż w kwietniu br. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są bardziej korzystne od sygnalizowanych w kwietniu br. Przewidywania dotyczące sprzedaży są najmniej optymistyczne od grudnia 2016 r. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za zbliżony do odpowiedniego w stosunku do zapotrzebowania.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

W kwietniu 2019 r. odnotowano pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca – informuje Główny Urząd Statystyczny.

W Polsce rocznie aż 300 000 ton żywności jest marnowane przez dystrybutorów żywności np. hurtownie, sklepy i sieci handlowe (Eurostat 2006). Tymczasem aż 84% Polaków chciałoby, aby niesprzedana żywność z supermarketów trafiła do osób potrzebujących. Banki Żywności z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi przypominają, że sklepy mogą przekazywać darowizny żywnościowe, na cele społeczne, zapobiegając w ten sposób marnowaniu żywności i przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego.

X