Jesteś tutaj

Wyższy VAT na leki weterynaryjne spowoduje wzrost cen

W sejmie trwają prace nad ustawą zmieniającą VAT. Jeden z zapisów dotyczy wzrostu podatku na leki weterynaryjne z 8% do 23%. Zmiana ta może spowodować wzrost cen mięsa oraz nabiału, ponieważ branże będą chciały zrekompensować sobie wyższe koszty produkcji.

Z szacunkowych wyliczeń Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET wynika, że rynek jest wart rocznie około 1 mld zł. Wzrost podatku VAT oznacza dodatkowe ok. 150 mln zł.

Zmianę tę negatywnie odczują konsumenci. Nie tylko właściciele psów i kotów będą musieli płacić więcej za leki dla swoich pupili, ale również za produkty mięsne i nabiałowe. Przemysłowi hodowcy zwierząt w największym stopniu odczują wzrost podatku. Chcąc zniwelować wzrost kosztów produkcji podwyższą oni cenę swoich wyrobów.

Źródło: Puls Biznesu

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Polacy coraz chętniej sięgają po gęsinę – w ciągu ostatnich 15 lat spożycie tego mięsa wzrosło o ponad 300 g na jedną osobę. Pojawia się na polskich stołach m.in. przy okazji świąt Bożego Narodzenia czy 11 listopada, czyli dnia świętego Marcina.

Od początku roku obowiązuje opłata recyklingowa za torby foliowe w wysokości 20 gr za sztukę. W połowie grudnia 2017 r. przedsiębiorcy dowiedzieli się, że do tej opłaty doliczany będzie podatek VAT. Zapanował chaos, ponieważ nikt nie wie ile faktycznie ma kosztować reklamówka. 

X

Przeczytaj również