Jesteś tutaj

Wyższy VAT na leki weterynaryjne spowoduje wzrost cen

W sejmie trwają prace nad ustawą zmieniającą VAT. Jeden z zapisów dotyczy wzrostu podatku na leki weterynaryjne z 8% do 23%. Zmiana ta może spowodować wzrost cen mięsa oraz nabiału, ponieważ branże będą chciały zrekompensować sobie wyższe koszty produkcji.

Z szacunkowych wyliczeń Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET wynika, że rynek jest wart rocznie około 1 mld zł. Wzrost podatku VAT oznacza dodatkowe ok. 150 mln zł.

Zmianę tę negatywnie odczują konsumenci. Nie tylko właściciele psów i kotów będą musieli płacić więcej za leki dla swoich pupili, ale również za produkty mięsne i nabiałowe. Przemysłowi hodowcy zwierząt w największym stopniu odczują wzrost podatku. Chcąc zniwelować wzrost kosztów produkcji podwyższą oni cenę swoich wyrobów.

Źródło: Puls Biznesu

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Producenci uważają, że sklepy utrzymują za niskie ceny mięsa i zapowiadają walkę o podwyżki. Na razie jest stabilnie, ale mięso może poważnie zdrożeć.

Krajowa Unia Producentów Soków krytykuje nową propozycję resortu finansów w sprawie stawek VAT na soki, napoje i nektary. Zamiast obowiązującej obecnie stawki wynoszącej 5% ministerstwo zamierza wprowadzić trzy stawki, w zależności od rodzaju produktu.

X