Jesteś tutaj

TSUE nie jest wrogiem podatku handlowego w Polsce

TSUE uznał, że niesłusznie Komisja Europejska utrąciła polski podatek handlowy. Wprowadzona we wrześniu 2016 r. danina została zawieszona po tym, jak Komisja Europejska stwierdziła, że konstrukcja podatku stanowi pomoc publiczną. W czwartek 16 maja sprawę ostatecznie rozstrzygnął Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Uznał, że „Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa”. To oznacza, że Polska będzie mogła pobierać podatek handlowy ponownie od 1 stycznia 2020 r. Wyrok TSUE nie jest ostateczny, przysługuje od niego odwołanie. Uchwalona przez PiS w 2016 r. ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadzała dwie stawki podatku, który miały płacić przedsiębiorstwa z sektora handlu. Pierwsza w wysokości 0,8 proc. dotyczyła miesięcznego obrotu między 17 mln a 170 mln zł. Druga w wysokości 1,4 proc. miała zastosowanie do obrotu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Rząd proponuje do finalnych konsultacji podatek handlowy z kwotą wolną na poziomie 1,5 mln zł przychodu miesięcznie i z trzema progami stawek - 0,4 proc. nadwyżki do 17 mln zł, 0,8 proc. do 170 mln zł i 1,4 proc. powyżej 170 mln zł - poinformował Henryk Kowalczyk z KSRM. Dodał, że możliwy jest drugi wariant z podatkiem liniowym i kwotą wolną 17 mln zł.

W najbliższy czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem tzw. podatku handlowego - powiedział we wtorek minister finansów Paweł Szałamacha. Według niego Sejm może rozpatrzeć rządową propozycją jeszcze w czerwcu, tak by zmiany weszły w życie od lipca.

X

Przeczytaj również