Jesteś tutaj

Rynek magazynowy w Polsce w I połowie 2019 r.

Ponad milion mkw. oddanej powierzchni oraz niemal 17 mln mkw. całkowitych zasobów – tak wygląda rynek magazynowy w Polsce po pierwszej połowie 2019 r., co wynika z najnowszego raportu Marketbeat przygotowanego przez analityków Cushman & Wakefield.

Rynek magazynowy w Polsce pozostaje w bardzo dobrej kondycji. W pierwszej połowie 2019 r. deweloperzy ukończyli 47 projektów o łącznej powierzchni 1,09 miliona mkw., a całkowite zasoby wzrosły do 16,89 milionów mkw. Najwięcej powierzchni ukończono w Polsce Centralnej (247 tys. mkw.), w okolicach Warszawy (151 tys. mkw.) i Trójmieście (120 tys. mkw.). 

Wskaźnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się na zdrowym poziomie i na koniec czerwca 2019 r. wyniósł 5,6%, co stanowi nieznaczny wzrost o 1,6 pp. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. Najwyższy poziom wskaźnika odnotowano na rynku Warszawa – miasto (13%), gdzie większość dostępnej powierzchni znajduje się w kilkunastoletnich obiektach magazynowo-biurowych. Niewielka ilość dostępnej powierzchni i dobra kondycja rynku po stronie popytowej, sprzyjają decyzjom deweloperskim o realizacji obiektów spekulacyjnych. Dotyczy to jednak jedynie 5 głównych rynków. W pozostałych regionach, nowe powierzchnie powstają po podpisaniu umowy z najemcą (pre-let).

Aktywność deweloperska utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Na koniec czerwca 2019 r. w budowie pozostawało aż 2,24 mln mkw. w 70 projektach inwestycyjnych. Około 75% realizowanej powierzchni zlokalizowane jest na czterech głównych rynkach: na Górnym Śląsku (583 tys. mkw.), w regionie Warszawy (396 tys. mkw.), rynku Wrocławskim (360 tys. mkw.), i w Polsce Centralnej (357 tys. mkw.).

Całkowita aktywność najemców wyniosła ponad 1,8 mln mkw., co stanowi drugi, najwyższy wynik popytu odnotowany w pierwszych sześciu miesiącach roku, jednakże wyraźnie niższy o 14% w porównaniu do analogicznego okresu z 2018 r.

Czynsze bazowe na większości rynków magazynowych kształtują się na poziomie 2,50-3,80 EUR/mkw./miesiąc. Czynsze efektywne, uwzględniające zachęty finansowe dla najemców, takie jak okresy bezczynszowe oraz kontrybucję finansową wahają się od 2,10 do 3,20 EUR/mkw./miesiąc, przy czym najniższe możliwe do osiągnięcia są w Poznaniu i Polsce Centralnej oraz w pojedynczych lokalizacjach okolic Warszawy.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Czy najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w magazynach to dla deweloperów karta przetargowa w walce o najemcę? Jakie innowacje z tej dziedziny pojawiły się ostatnio w branży i czemu one służą?

Redefine Properties został właścicielem dziesięciu magazynów w Polsce. Transakcja opiewająca na kwotę 823 mln zł dotyczyła obiektów wynajętych m.in. przez Eurocash, Carrefour i Kaufland.

X