Jesteś tutaj

Advertisement

Prezydent RP podpisze dziś ustawę o zakazie handlu w niedziele

Podczas wydarzenia planowane jest również wystąpienie Prezydenta RP. Ustawa dotyczy określenia zasad zakazu handlu w placówkach handlowych oraz w podmiotach działających na rzecz handlu w niedzielę z wyłączeniem kilku niedziel w roku, w przypadku których potrzeba handlu podyktowana jest szczególną koniecznością zaspokajania potrzeb ludności oraz ustalenia zasad godzinowego ograniczenia handlu w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę. Nowe przepisy wzbudzają sporo kontrowersji. Wskazuje się też luki prawne. Prawnicy zwrócili ostatnio uwagę, że zakaz handlu nie dotyczy transakcji w internecie, stąd możliwe jest otwieranie w niedziele tzw. showroomów, jako miejsc do „obejrzenia produktów”, które będzie można za pośrednictwem smartfona kupić w internecie.

Pierwszą niedzielą, w którą będzie obowiązywał zakaz handlu, ma być 11 marca 2018 roku.

Kategoria: 

Podobne artykuły

Niemieckie sieci handlowe chcą, by to do nich, a nie jak obecnie do władz lokalnych, należała decyzja o otwarciu bądź zamknięciu sklepów w niedziele. W tym celu właściciele kilku sieci domów towarowych utworzyli platformę, która ma walczyć o zmianę prawa.

Negatywny wpływ na sytuację przedsiębiorców i pracowników w miejscowościach turystycznych może mieć ograniczenie handlu w niedziele.  Może to być szczególnie odczuwalne w miejscach, w których zdecydowana większość przychodów całego roku przypada na kilka miesięcy. To fragment stanowiska wobec obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

X