Jesteś tutaj

Polacy palą mniej, mimo to produkcja rośnie

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak wypalił w 2017 r. 1610 sztuk papierosów. Oznacza to spadek na przestrzeni 27 lat o ponad 1000 sztuk. Mimo to ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem skali produkcji.

W 1995 r. statystyczny Polak wypalał 2654 papierosy rocznie. W 2017 r. było to 1610 sztuk. Mimo to sprzedaż wzrasta, średnio o 1% rocznie. Spowodowane jest to przez imigrantów, którzy przyjeżdżają do Polski pracować, a nie są uwzględniani w statystykach. Rośnie także eksport wyrobów tytoniowych. W 2017 r. wyprodukowano w Polsce 203,9 mld sztuk papierosów, wobec 174,9 mld sztuk w 2016 r.

Zmniejsza się liczba palaczy w kraju. Według ekspertów IERiGŻ jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest wzrost cen. W ubiegłym roku paczka papierosów kosztowała średnio 14,1 zł, czyli o 50 gr więcej niż w 2016 r. Kolejnymi z powodów okazują się moda na niepalenie, restrykcyjne przepisy dotyczące zakazu palenia w miejscach publicznych oraz rosnące zainteresowanie e-papierosami i nowatorskimi wyrobami tytoniowymi.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Do uruchomienia unijnego systemu śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych zostały zaledwie 3 tygodnie. Tymczasem Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która odpowiada za system w Polsce, nie rozpoczęła jeszcze rejestracji podmiotów biorących udział w całym łańcuchu dostaw wyrobów tytoniowych. Wyzwanie jest ogromne, ponieważ w systemie musi się zarejestrować ponad 100 000 sklepów, 900 hurtowni oraz wszyscy producenci wyrobów tytoniowych.

Publikujemy komunikat Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego w związku z zaplanowaną indeksacją stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe oraz wyroby nowatorskie w opublikowanym 16 kwietnia br. projekcie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022.

X