Jesteś tutaj

Advertisement

Polacy palą mniej, mimo to produkcja rośnie

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak wypalił w 2017 r. 1610 sztuk papierosów. Oznacza to spadek na przestrzeni 27 lat o ponad 1000 sztuk. Mimo to ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem skali produkcji.

W 1995 r. statystyczny Polak wypalał 2654 papierosy rocznie. W 2017 r. było to 1610 sztuk. Mimo to sprzedaż wzrasta, średnio o 1% rocznie. Spowodowane jest to przez imigrantów, którzy przyjeżdżają do Polski pracować, a nie są uwzględniani w statystykach. Rośnie także eksport wyrobów tytoniowych. W 2017 r. wyprodukowano w Polsce 203,9 mld sztuk papierosów, wobec 174,9 mld sztuk w 2016 r.

Zmniejsza się liczba palaczy w kraju. Według ekspertów IERiGŻ jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest wzrost cen. W ubiegłym roku paczka papierosów kosztowała średnio 14,1 zł, czyli o 50 gr więcej niż w 2016 r. Kolejnymi z powodów okazują się moda na niepalenie, restrykcyjne przepisy dotyczące zakazu palenia w miejscach publicznych oraz rosnące zainteresowanie e-papierosami i nowatorskimi wyrobami tytoniowymi.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

4 marca 2019 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie dotyczące systemu śledzenia wyrobów tytoniowych track and trace, który ma wejść w życie 20 maja 2019 r. Na chwilę obecną projekt ustawy regulującej funkcjonowanie tego systemu jeszcze nie wszedł pod obrady senatu. Najwcześniejszy możliwy termin to 20 marca.

Do uruchomienia unijnego systemu śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych zostały zaledwie 3 tygodnie. Tymczasem Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która odpowiada za system w Polsce, nie rozpoczęła jeszcze rejestracji podmiotów biorących udział w całym łańcuchu dostaw wyrobów tytoniowych. Wyzwanie jest ogromne, ponieważ w systemie musi się zarejestrować ponad 100 000 sklepów, 900 hurtowni oraz wszyscy producenci wyrobów tytoniowych.

X