Jesteś tutaj

PGS pozytywnie o nowej koncepcji progresywnego podatku od obrotu w sektorze handlowym

Polska Grupa Supermarketów (PGS) pozytywnie ocenia nowy kształt propozycji rządowych dotyczących podatku od obrotu w sektorze handlowym. 

- Od początku dyskusji publicznej i prac nad kształtem podatku postulowaliśmy za takimi regulacjami rynku, które będą szanowały  prawa mniejszych sklepów, firm rodzinnych, z polskim kapitałem. Podatek progresywny w obecnej formie jest zbliżony do naszych oczekiwać i popieramy go  - oświadczył Michał Sadecki, prezes PGS.

PGS podkreśla, że organizacja wiele razy zwracała się do Premier Beaty Szydło – pokazując, że liniowa forma opodatkowania może ostatecznie pogrzebać polski handel i w krótkim okresie doprowadzi do zamknięcia wielu firm rodzinnych oraz sieci spółdzielczych. Jednocześnie istnieje zagrożenie, że zagraniczne podmioty stracą na tym najmniej, co chyba nie było intencjom twórców ustawy. 

- Stoimy na stanowisku, że z podatku powinny być zwolnione małe i średnie przedsiębiorstwa działające samodzielnie lub w ramach sieci franczyzowych, które dla niezależnych kupców są często jedynym skutecznym narzędziem konkurencji z inwazją zagranicznych dyskontów i hipermarketów - dodaje prezes PGS

PGS przedstawił podczas debaty propozycje rozwiązań, uwzględniających zwolnienie z podatku podmiotów o obrotach poniżej 50 mln Euro rocznie. 

- Zaproponowaliśmy rozwiązanie progresywne, z dużą rozpiętością progów, działające podobnie jak podatek PIT – po przekroczeniu kolejnego progu płaciłoby się wyższą stawkę od nadwyżki. Uważamy, że takie rozwiązanie byłoby sprawiedliwe i wyrównywało szanse podmiotów działających na rynku w myśl zasady: Mniejszy płaci mniej, większy płaci więcej - podkreśla prezes PGS.

Kategoria: 

Podobne artykuły

– PGS jest zaniepokojona zapowiedziami wzrostu cen energii w 2019 r. Kierujemy do rządu RP apel o powstrzymanie skokowych wzrostów cen. To będzie miało negatywny wpływ na działalność wielu placówek handlowych i opłacalność biznesu wielu polskich przedsiębiorstw handlowych – podkreśla prezes PGS Michał Sadecki.

Polska Grupa Supermarketów (PGS) kolejny raz podjęła działania zmierzające do obrony interesu wszystkich przedstawicieli branży handlowej w obliczu planowanych zmian liczby koncesji na sprzedaż alkoholu w stolicy. W zeszłym tygodniu Rada Miasta stołecznego podejmowała uchwały w sprawie wprowadzenia nowych zasad udzielania zezwoleń na sprzedaż alkoholu, w tym limitów wydawanych zezwoleń.

X