Jesteś tutaj

Niskie ceny napojów alkoholowych w Polsce

Eurostat opublikował dane dotyczące ceny napojów alkoholowych w krajach Unii Europejskiej. W Polsce cena wynosi 86% średniej ceny unijnej i okazuje się jedną z najniższych, spośród wszystkich państw członkowskich.

Najtańszy alkohol w Unii Europejskiej mają Rumuni i Bułgarzy (po 74% średniej unijnej). Niewiele droższe trunki są na Węgrzech (77%). Przed Polską w zestawieniu tym znalazły się także Czechy oraz Hiszpania. Niewiele drożej niż nad Wisłą, za napoje z procentami muszą płacić nasi zachodni sąsiedzi – w Niemczech cena wynosi 89% średniej unijnej.

Na drugim końcu skali znajdują się Finlandia (182%), Irlandia (177%) oraz Szwecja (152%). Wysoko na liście znalazły się także Gracja, Wielka Brytania, Estonia oraz Dania.

Źródło: Eurostat

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Eurostat opublikował wyniki badania dotyczącego cen w krajach Unii Europejskiej. W latach 2000-2017 ceny na europejskim rynku wzrosły ogółem o 36 %. W Polsce w badanym okresie towary i usługi podrożały o 44,9%.

Piwa bezalkoholowe, wina musujące oraz wina aromatyzowane ­– to trzy kategorie na rynku alkoholi w Polsce, które zaliczyły w 2018 r. największy wzrost sprzedaży. W okresie od maja 2018 r. do maja 2019 r. Polacy wydali na alkohol ponad 35 mld zł – wynika z danych Nielsena, opublikowanych na łamach Rzeczpospolitej.

X