Jesteś tutaj

Advertisement

Netto wycofuje plastikowe doniczki na sałatę

W tym miesiącu we wszystkich sklepach Netto pojawią się biodegradowalne doniczki na sałatę. Tym samym detalista rezygnuje z plastikowych doniczek, czego skutkiem będzie ograniczenie aż 3 ton plastiku rocznie. Wprowadzenie doniczek w formie bio to kolejna decyzja sieci handlowej Netto, która wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne.

Ilość wykorzystywanego przez ludzi plastiku to realny problem dla środowiska: co roku każdy mieszkaniec Europy produkuje 100 kg plastikowych odpadów, które zalegają na wysypiskach i tworzą pływające wyspy śmieci na morzach i oceanach . W największej z nich, Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, pływa 1,8 trylionów kawałków plastiku – jest to nawet 10 razy więcej niż liczba gwiazd w naszej galaktyce . Ogrodnictwo, mimo że kojarzone z przyjaznymi dla natury rozwiązaniami, produkuje ogromne ilości plastiku - wynika to między innymi z wykorzystywania plastikowych doniczek dla roślin.

Skala zanieczyszczeń paraliżuje, dlatego Netto postanowiło zminimalizować ilość wykorzystywanego plastiku. Sieć zdecydowała się na całkowite wycofanie plastikowych doniczek na sałatę, wprowadzając ich biodegradowalne odpowiedniki, wykonane z celulozy pochodzącej z certyfikowanych plantacji leśnych. Dzięki zmianom wprowadzonym przez Netto, rocznie do produkcji trafi aż pół miliona plastikowych doniczek mniej.

Biodegradowalna doniczka ma niższy ślad węglowy od tej wykonanej z plastiku, co wpłynie pozytywnie nie tylko na ograniczenie odpadów, ale również na produkcję dwutlenku węgla. Sałatę w doniczce bio można również z łatwością przesadzić do ogrodu, by dalej cieszyć się produktem. Ma to wpływ na ograniczenie marnowania żywności oraz zredukowanie ilości produkowanych odpadów.

Wycofanie plastikowych doniczek na sałatę to jeden z wielu kroków sieci w celu zminimalizowania ilości produkowanego plastiku. W ostatnim czasie Netto wycofało także plastikowe patyczki marki własnej, wprowadzając ich bambusowe odpowiedniki. Ze sklepów Netto zniknęły również plastikowe przekładki w pomidorach, które zostały zastąpione tekturowymi, co znacząco wpłynęło na zmniejszenie ilości plastiku emitowanego do środowiska.  Netto zapowiada, że kolejnym krokiem sieci będzie wycofanie plastikowej folii na warzywa sprzedawane w doniczkach i wprowadzenie biodegradowalnych lub tekturowych opakowań.

Sałatę w biodegradowalnej doniczce będzie można kupić w Netto już od tego tygodnia.

Kategoria: 

Podobne artykuły

23 lutego br. klienci sieci Netto otrzymali za darmo płytę do rozliczania PIT, dzięki której mogą wspomóc łódzką Fundację „Kolorowy Świat”, przekazując na jej rzecz swój 1% podatku.

W sobotę, tj. 6 września 2014 r. między godz. 9 a 13 w sklepie Netto przy ul. Fabrycznej 31a w Opolu każdy chętny będzie mógł za darmo sprawdzić, jaki ma poziom cukru we krwi i czy nie zagraża mu cukrzyca. 

X